YURTDIŞI EĞİTİM BURSLARI

Yurtdışında burslu eğitim almak isteyen ve akademik şartları uygun olan öğrenciler devlet ve vakıf burslarına ya da üniversitelerin burslarına başvuru yapabilir. Üniversitelerin bursları tam burs ya da kısmi burs şeklinde sadece eğitim ücretini tamamen veya kısmen karışılmaktadırlar. Devlet bursları ise eğitim masraflarına ilaveten yaşam giderlerini de kapsamaktadır. Üniversitelerin bursları ile ilgili detaylı bilgi okulların web sitelerinden alınabilir. Yurtdışı eğitim ile ilgili öne çıkan devlet ve vakıf burslarını aşağıda görebilirsiniz.

YÖK-MBE BURSLARI

Anadolu’da açılan onlarca üniversitede çok büyük bir öğretim görevlisi açığı vardır. Hükümet, Dünya Bankası kredileri ve YÖK – MBE aracılığıyla bu öğretim görevlisi açığını düşürebilmek amacı ile karşılıklı burslar vermektedir. Zorunlu hizmeti olan bu uygulamadan yararlanmak için bulunduğunuz üniversiteye başvurmanız gerekir.

TÜRK EĞİTİM VAKFI BURSLARI

TEV (Türk Eğitim Vakfı) ülkemizin gereksinimini duyduğu nitelikli elemanların yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla yurt dışı eğitim burslarını 1969 yılından itibaren vermeye başlamıştır.

TEV Yüksek Lisans Bursları

A.B.D, Kanada, İngiltere, Federal Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Avusturya ve diğer Batı Avrupa ülkelerinde yüksek lisans öğrenimini gören öğrencilere verilir. Bursiyerlerin öğrenim süresince tüm masrafları TEV tarafından karşılanır. Burs verilen dallar: İşletmecilik, Endüstri Yönetimi, Mühendislik, Sosyal Bilimler.