Vize ve Pasaport

Vize İşlemleri

Yurt dışında eğitim alacak öğrenciler okul kayıtlarını yaptırdıktan ve kabul belgelerini aldıktan sonra ilgili konsolosluklara vize başvurusu yapmak durumundadırlar. Eğitim amaçlı olarak gitmek istediğiniz ülkeye vize alabilmeniz için kesin kurallar bulunmaktadır. Bunları söyle özetleyebiliriz;

  • Eğitim amaçlı olarak gitmek istediğiniz yer
  • Almak istediğiniz kursun turu
  • Sizin ilgili kursu takip edebilme kabiliyetiniz
  • Finansal durumunuz
  • Ve son olarak kurs suresince ve bitimindeki istek ve niyetleriniz

Vize başvurusu için yapılması gereken işlemleri aşağıdaki gibi kısaca özetleyebiliriz;

İlk olarak Eğitim Danışmanlığımızın öncülüğünde sizin için uygun bir kursun secimi yapılır, okul depozitinizi ödenir ve okul kayıt başvurunuz tamamlanır.

Okuldan gelen kayıt mektubu, danışmanlığımızın size bildirdiği vize için gerekli tüm belgeleriniz, pasaportunuz ve vize başvuru formunuz ile birlikte ilgili ülke konsolosluğuna şahsen başvurunuz.

Konsolosluk görevlileri belli kriterler çerçevesinde başvurunuzu değerlendirecektir. Ülkenizle olan sosyal ve ekonomik bağlarınızın kuvvetliliğini ispat etmeli, yurt dışına ne amaçla gitmek istediğiniz konusunda ikna edici belgeler sunmalısınız

Pasaport İşlemleri

Pasaport, “Kanunla belirtilen yetkili makamlarca verilen ve hamiline bir ülkenin milli hudutlarından diğerlerine geçmeyi sağlayan belgedir.” Pasaport almak isteyen vatandaşlardan ve görevlilerden alacağı pasaport türüne göre bazı belgeler istenir. Tanzim edilecek pasaport türüne göre istenen belgeler sonraki sayfalarda gösterilmiştir.