Konaklama

AİLE YANINDA KONAKLAMA

Yurt dışında birçok yabancı aile,evlerinin oda veya odalarını, tam veya yarım pansiyon olarak yabancı öğrencilere belirli bir ücret karşılığında kiraya verir. Aile yanı konaklama gideceğiniz okulun konaklama servisi tarafından sizin isteklerinize göre organize edilir (Tek kişilik, çift kişilik yataklı oda, çocuklu-çocuksuz bir aile, sigara içilebilen veya içilemeyen vs). Aile genellikle isteğe bağlı olarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verir buna ek olarak bazı aileler hafta sonları 3 öğün yemek verebilmektedir. Ve yine temizlik işlerinizi yapabilir (çamaşır temizliği, ütü vs). Bazı odalar banyolu olabildiği gibi bazen aile ile paylaşılabilmektedir.

Yabancı Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür. Çünkü kaldığınız süre içinde size aile fertleri ile bol bol pratik yapma imkanı sunar, ve ailelerin günlük yaşamlarını yakından takip ederek onlarla beraber sosyal faaliyetlerde bulunmanızı ve ülkenin kültürünü tanımanızda size faydalı olur. Aile yanında konaklama ücretleri kalacağınız bölge ve şehre göre farklılık gösterir. Eğer yanında kaldığınız aile ile bir problem yaşar iseniz bunu okulunuzun ilgili konaklama servisine bildirmeniz gerekmektedir, böylelikle size daha uygun bir aile organize edilir.

DAİRE VE YURTLAR

Bütçesi geniş ve özgür olmayı seven bazı kişiler eğitimleri süresince kendilerine ait daire kiralayabilirler veya bir daireyi arkadaşları ile paylaşabilirler. Bu tür konaklamalarda ilgili dairenin bütün masrafları öğrencilere aittir. Talep olması halinde yine okulunuz tarafından organize edilmektedir. Yine bazı okulların öğrencilere sundukları yurt türü konaklama alternatifleri mevcuttur. Öğrenciler tek kişilik veya diğer öğrenciler ile birlikte paylaşımlı odalarda kalır. Bazı yurt odaları stüdyo türü yani mutfak ve banyosu oda içinde olabildiği gibi bazı yurtlarda diğer öğrenciler ile ortak kullanmanız gerekebilir.

OTELLER

Otel odası genellikle kısa süreli eğitim için giden iş adamlarının seçtiği konaklama türüdür. Okullar tarafından öğrencilerin isteğine göre okula yakın mesafede her tür otelde konaklama organize edilmektedir.Yine belirli ülkelerde bazı küçük oteller, odalarını durgun kış sezonu öğrencilere kiraya verebilmektedirler.